Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O INSTYTUCJI


 

MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GNIEWKOWIE
ul. Dworcowa 5, 88-140  Gniewkowo
NIP 556-26-62-683    REGON  340465247
tel. /fax 52 3558470
tel. kom. 795 420 044


e-mail: mgbpgniewkowo@poczta.onet.pl
 

MGBP w Gniewkowie
        czynna:
PN         8-16

WT - PT 9-17
SOBOTA      CZYNNE WEDŁUG HARMONOGRAMU, DOSTĘPNEGO NA STRONIE INTERNETOWEJ BIBLIOTEKI

(wakacje od PN-PT od 8-16, soboty nieczynne)


Filia biblioteczna w Wierzchosławicach tel. (052) 3512269
czynna
Poniedziałek       8-16
Czwartek           8-16
Piątek                8-16
SOBOTA           NIECZYNNE

Rys historyczny

W dniu 21.12.1947 roku została otwarta Publiczna Biblioteka Miejska przy ul. Dworcowej 2.

Powstała ona z inicjatywy Miejskiej Rady Narodowej w Gniewkowie, przy pomocy materialnej Zarządu Miejskiego i ofiarności społeczeństwa. W chwili otwarcia placówka posiadała zaledwie 171 książek mieszczących się na jednym regale. Większa część tych zbiorów pochodziła z zakupu, reszta stanowiła dar społeczeństwa gniewkowskiego. W roku 1953 Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała nowy lokal przy ulicy Sobieskiego 22. Wypożyczalnia i czytelnia została całkowicie wyposażona we własny sprzęt. Powierzchnia lokalu wynosiła 42m2. Księgozbiór i czytelnictwo stale wzrastało i na koniec 1957 roku wynosiło 5.209 wol. oraz 692 czytelników. Biblioteka prowadziła trzy punkty biblioteczne z księgozbiorem wymiennym w: Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, Cegielni Michałowo oraz Państwowym Gospodarstwym Rolnym Bąbolin. 14.03.1974 roku w Gniewkowie oddany został do użytku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury przy ulicy Dworcowej 17 w budynku byłego magistratu. Na parterze znalazła swą siedzibę Miejska Biblioteka Publiczna. Do jej dyspozycji przekazano obszerną wypożyczalnię, czytelnię dla dorosłych oraz utworzono oddział dla dzieci. Powierzchnia biblioteki wynosiła 147m2. Od tego roku placówka zmieniła nazwę na Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną i swym zasięgiem obejmowała teren całej gminy. Gromadzkie Biblioteki Publiczne zostają filiami Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Funkcjonowały one w Gąskach, Murzynku, Szadłowicach, Wierzchosławicach, Kijewie. Na terenie gminy działało 12 punktów bibliotecznych. W wyniku reformy samorządowej w 1990 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Gniewkowie, jak wszystkie biblioteki publiczne znalazła się w gestii samorządu terytorialnego. W 1991 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna połączyła się z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Gniewkowie. Nastąpiła redukcja zatrudnienia w filiach bibliotecznych. W kolejnych latach, z filii bibliotecznych przekazano księgozbiory wraz ze sprzętem bibliotekom szkolnym. Od 1994 roku w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji działa Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Gniewkowie i filia biblioteczna w Wierzchosławicach. Z dniem 1 lipca 2008 roku Rada Miejska w Gniewkowiewyodrębnia ze struktur M-GOKSiR i powołuje nowąinstytucje kultury pod nazwą Miejsko-GminnaBiblioteka Publiczna w Gniewkowie.
W sierpniu 2008 roku biblioteka przeprowadziła się do nowo wyremontowanego budynku po “łącznicy” przy ulicy Dworcowej 5 w Gniewkowie.

Do zakresu działań biblioteki należy:

* Gromadzenie, przechowywanie i upowszechnianie materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu.
* Opracowywanie materiałów informacyjnych.
* Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie ich do domu, prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci, młodzieży, osób dokształcających się  i niepełnosprawnych.
* Popularyzacja książki, wiedzy i czytelnictwa.
* Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami, organizacjami i towarzystwami upowszechniania kultury mające na celu rozwijanie i zaspokajanie potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa.
* Doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej.

Księgozbiór:

Do biblioteki zgłaszają się czytelnicy ze wszystkich przedziałów wiekowych i różnym wykształceniu  poszukując zarówno lektur szkolnych jak i pozycji beletrystycznych, wydawnictw popularno-naukowych i fachowych oraz podręczników do nauki na wyższych uczelniach. Trzon księgozbioru stanowi literatura piękna dla dzieci i dorosłych. Pozostałą część stanowi piśmiennictwo z różnych dziedzin wiedzy. Księgozbiór tworzą także różnego rodzaju wydawnictwa encyklopedyczne, słownikowe, informacyjne udostępniane w czytelni.
 

W trosce o jakość usług bibliotecznych, czytelnicy mają wolny dostęp do półek. Umożliwia im to bezpośredni, osobisty kontakt ze zbiorami bibliotecznymi i nieskrępowany wybór książek przez samego zainteresowanego. Przy korzystaniu z zasobów biblioteki podstawowym źródłem informacji o zbiorach są katalogi: alfabetyczny autorski, tytułowy, rzeczowy, centralny, numeryczny i komputerowy. Oprócz książek biblioteka posiada książki „mówione” nagrane na kasetach magnetofonowych i płytach CD. Dla osób niewidzących kasety są odpowiednio oznakowane i posiadają napisy w języku Braillea. Placówka gromadzi i udostępnia czasopisma i gazety. Ze względu na coraz większe zainteresowanie historią i wiedzą o mieście i regionie biblioteka wydzieliła księgozbiór regionalny, który znajduje się w czytelni.

Działalność upowszechnieniowa i rekreacyjna:
- konkursy literackie,
- konkursy plastyczne,
- lekcje biblioteczne,
- sekcje zainteresowań:
          - Koło Przyjaciół Biblioteki,
- spotkania autorskie,
- spotkania okolicznościowe,
- wieczorki poetyckie,
- wyjazdy do operetki, teatru, kina,
- wyjazdy krajoznawcze i rekreacyjne do ciekawych miejsc w Polsce.

USŁUGI:

- DOSTARCZANIE KSIĄŻEK NA TELEFON

- USŁUGI KSERO

- SKANOWANIE

- INTERNET

- WYDRUK

- FAX

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny